Szanowni Państwo, Drodzy Uczestnicy i Prelegenci,
Pragnę z całego serca podziękować za Państwa udział w konferencji pt. "Bezpieczna szkoła. Wyzwania i rozwiązania w zapobieganiu przemocy, uzależnieniom i samobójstwom wśród uczniów", w ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy.”, która odbyła się 18 listopada 2024 r. w naszej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ciecierzycach. Odbyło się również podsumowanie konkursu „Dzieciństwo bez przemocy” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa lubuskiego, który został zorganizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, przez Wojewodę Lubuskiego, Pana Marka Cebulę i Lubuskiego Kuratora Oświaty, Pana Mariusza Biniewskiego.
Przemoc, uzależnienia i samobójstwa to problemy, które dotykają coraz więcej młodych ludzi i są ogromnym wyzwaniem dla całej społeczności szkolnej. Tak liczna obecność Państwa świadczy o głębokiej trosce o bezpieczeństwo i rozwój dzieci i młodzieży. Była dla nas ogromnym zaszczytem i dowodem na to, że razem możemy tworzyć wartościowe przestrzenie do dialogu.
Spotkanie rozpoczęło się wspaniałym występem naszych uczennic, które wraz ze swoimi koleżankami i kolegami rozwijają swoje talenty wokalne w Młodzieżowy Dom Kultury, który z pewnością wprowadził nas w wyjątkową atmosferę.
Serdecznie dziękuję za obecność: Panu Markowi Cebuli, Wojewodzie Lubuskiemu, Panu Sławomirowi Pawlakowi, Dyrektorowi Biura Wojewody Lubuskiego, Panu Mariuszowi Biniewskiemu, Lubuskiemu Kuratorowi Oświaty, Panu Pawłowi Tymszanowi, Wójtowi Gminy Deszczno, Panu Aleksandrowi Szperce, Zastępcy Wójta Gminy Deszczno, Pani Joannie Romaniuk, Skarbnik Gminy Deszczno, oraz wszystkim zaproszonym Gościom. Państwa obecność nadała temu wydarzeniu wyjątkowe znaczenie.
Szczególne podziękowania kieruję do prelegentów, których wystąpienia nie tylko dostarczyły nam cennej wiedzy, ale również pobudziły do refleksji i otworzyły nowe perspektywy. Państwa profesjonalizm, pasja i zaangażowanie są nieocenione i niezwykle inspirujące, a wystąpienia z pewnością wzbogacą naszą wiedzę i przyczynią się do poprawy dobrostanu uczniów. Pani Olimpia Małuszek , sędzia wydziału cywilnego, prezes Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, Pani Aleksandra Bogacz@, sędzia wydziału karnego, wiceprezes Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, Instytut Zdrowia Psychicznego Para Familia, Pani Weronika Odrobny , psycholog, dyrektor Instytutu, PCPR Gorzów Wielkopolski, Pan Łukasz Krzeszowski - Psychoterapia i Terapia uzależnień , Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Gorzowie Wlkp. Pani Joanna Ostapiuk - psycholog, Pani Małgorzata Pikuła, starszy posterunkowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Pani Maria Butrym, Kierownik Ośrodek Pomocy Społecznej w Deszcznie.
Dziękuję również moim wspaniałym nauczycielom, uczniom, radzie rodziców i pracownikom szkoły za ogromne zaangażowanie i nieocenioną pomoc w organizacji tego wydarzenia.
Organizacja konferencji i spotkań w szkołach na temat bezpieczeństwa w szkole oraz wyzwań związanych z przemocą, uzależnieniami i problematyką zdrowia psychicznego wśród uczniów jest nie tylko potrzebna, ale wręcz konieczna w dzisiejszych czasach. Takie wydarzenie może stanowić przestrzeń dla nauczycieli, pedagogów, psychologów, rodziców, uczniów oraz przedstawicieli różnych instytucji, aby wspólnie szukać rozwiązań, wymieniać się doświadczeniami i wdrażać nowe podejścia.
Wielu młodych ludzi nie wie, gdzie szukać pomocy lub wstydzi się mówić o swoich problemach. Spotkania na temat zdrowia psychicznego mogą być dla nich wsparciem i sygnałem, że nie są sami.
Dziękuję wszystkim za obecność i zaangażowanie. Jestem przekonana, że konferencja przyniesie wymierne korzyści i inspiracje do dalszej pracy na rzecz naszych uczniów.
Wioletta Stańczak - dyrektor szkoły