Historia Szkoły
- 1945 - rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa w Ciecierzycach, utworzona w budynku szkoły poniemieckiej, zlokalizowanym przy drodze Gorzów Wlkp. - Borek, naprzeciw obecnej szkoły. Była to szkoła jednoklasowa, prowadząca naukę w systemie klas łączonych w zakresie klas I-IV.
- 1947/48 - z powodu zwiększającej się liczby uczniów utworzono drugi oddział szkolny, wynajmując pomieszczenie na klasę od pana B. Radoma w budynku oddalonym od pierwszego o około 0,5 km.
- 1949/1950 - oddano do użytku szkolnego wyremontowany budynek przy drodze Gorzów Wlkp.- Borek, oddalony od pierwszego o około 100 m, w którym utworzono 2 sale lekcyjne.
- 1954/55 - utworzono w Ciecierzycach kl. VII i przybyli do pracy nowi nauczyciele.
- 1957/58 - odeszła na emeryturę pełniąca obowiązki kierownika pani Zalewska, nowym kierownikiem szkoły został Bernard Piński.
- 1958 - powołanie, z inicjatywy ówczesnego dyrektora Bernarda Pińskiego, Społecznego Komitetu Budowy Szkoły w Ciecierzycach, w którego skład weszli mieszkańcy wsi Ciecierzyce, Borek i Osiedle Poznańskie.
- 1959 - szkoła mieściła się w dwóch budynkach, w których mieściły się po dwie sale lekcyjne. W szkole lekcje odbywały się na dwie zmiany.
- 19 V 1959 - rozbiórka budynku mieszkalnego w Borku i innych budynków w Ciecierzycach w celu uzyskania materiałów budowlanych na budowę szkoły. Jak wspomina była uczennica „podawaliśmy sobie cegły z rąk do rąk”. Pan kierownik Piński mówił, „kiedyś będziemy wspominać tę chwilę, tu będą się uczyć nasze dzieci”.
- 15 IX 1963 - nastąpiło długo oczekiwane przez społeczeństwo Ciecierzyc, Borka i Osiedla Poznańskiego wydarzenie - oddanie do użytku nowego budynku szkolnego w Ciecierzycach. Od tej chwili była to szkoła pięcioklasowa. Szkołę budowano od lipca 1959 roku. 19 lipca 1959 r. dokonano aktu erekcyjnego pod fundament przyszłej szkoły. Uznano, że dalsze prace rozpoczną się jesienią. 7 września 1962 Budowlane Przedsiębiorstwo z Gorzowa przystąpiło do wytyczenia fundamentów i postawiło stropy.
- 1 IX 1966 - Zarządzeniem Ministra Oświaty przedłużono naukę w szkołach podstawowych o jeden rok, tworząc klasę ósmą. W czerwcu 1966 r. pożegnali szkołę uczniowie urodzeni do sierpnia 1952 r. jako ostatnia klasa VII.
- 1973/74 - Szkoła Podstawowa w Ciecierzycach weszła w skład Zbiorczej Szkoły Gminnej w Deszcznie. Szkole w Ciecierzycach obniżono stopień organizacyjny do klas I-IV, a uczniowie klas V-VII zostali przeniesieni do Szkoły Podstawowej nr 4 w Gorzowie Wlkp.
- W czerwcu 1974 Szkołę Podstawową w Ciecierzycach pożegnali absolwenci ostatniej klasy VIII.
- 1975 - w budynku szkolnym utworzono jednodziałowe przedszkole dla dzieci 5 i 6 letnich, które prowadziła Wacława Morawiec.
- 1978 - do szkoły w Ciecierzycach zaczęły uczęszczać dzieci ze zlikwidowanej szkoły w Borku.
- 1983/84 - w tym roku szkolnym podwyższono stopień organizacyjny szkoły do klasy I-V.
- Lata ’80 - to lata, w których szkole dają się we znaki niedostatki lokalowe. Sprawiają one trudności zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Związane jest to z migracją mieszkańców i powstawaniem nowych osiedli. Brak sali gimnastycznej - dzieci ćwiczą na holu, a latem na świeżym powietrzu. Brakuje pomieszczenia na bibliotekę szkolną.
- 29 V 1991 - odbywa się nadzwyczajne posiedzenie Rady Pedagogicznej z udziałem przedstawiciela Kuratorium Oświaty i Wychowania w Gorzowie Wlkp. W wyniku głosowania dyrektorem szkoły zostaje p. Maria Ryńska, która prowadzi szkołę do 2002 r.
- 1995 - placówka w Ciecierzycach staje się szkołą ośmioklasową.
- 1996/97 - z powodu wyżu demograficznego uczniowie nie mieszczą się w holu szkoły, przez co rozpoczęcie roku szkolnego odbywa się na boisku. Trwają starania pani dyrektor placówki mające na celu rozbudowę szkoły o dalsze sale lekcyjne.
- 1999 - wskutek ustawy z dnia 1 września 1999 szkoła staje się sześcioklasową.Kolejnym etapem kształcenia młodzieży staje się gimnazjum.
- 2002 - nagła śmieć dyrektora szkoły Marii Ryńskiej.
- 2002 - pełniącą obowiązki dyrektora szkoły zostaje nauczycielka Justyna Błaszczyk.
- 2002/2003 - Telekomunikacja Polska S.A. przekazuje szkole 10 komputerów na uruchomienie pracowni komputerowej.
- 2003/2004 - dyrektorem szkoły zostaje p. Agnieszka Papciak.
- 2004 - oddanie do użytku nowego budynku szkoły i łącznika. Uroczyste otwarcie nowego obiektu szkoły następuje w dniu 14 października z udziałem władz gminnych i kuratorium.
- 2005 - uruchomiono małą pracownię internetową w ramach programu „Internet w szkołach - projekt Prezydenta RP” Aleksandra Kwaśniewskiego.
- 2006 - powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Ciecierzycach.
- 2007 - doinwestowanie pracowni komputerowej o 5 nowych stanowisk z dostępem do Internetu ze środków przekazanych przez Stowarzyszenie i Urząd Gminy w Deszcznie
- 2007 - rozpoczęcie naboru do Małego Przedszkola, uruchomionego w ramach środków unijnych pozyskanych przez gminę Deszczno.
- 2008-2010 - trwają prace związane z rozbudową placu zabaw dla dzieci, którego sponsorami są SKO i p. Wieczorek.
- 2010 - otwarcie ,,Wioski Internetowej" w ramach projektu unijnego.
- 2011 - oddanie szkole do użytku boiska wielofunkcyjnego typu ”Orlik”.
- 2012 - remont korytarza szkolnego, zakup szafek dla uczniów.
- 2013 - 16 lipca 2013 r. nowym dyrektorem szkoły zostaje Ewa Jałowy, wieloletni pracownik Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Rzecznik Praw Ucznia, Zastępca Rzecznika Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Lubuskim, ekspert na liście MEN w zakresie: filologii polskiej, prawa administracyjnego i samorządowego, zarządzania oświatą, religii, wychowania przedszkolnego i kształcenia specjalnego.
- Rok 2013 (listopad) szkoła, jako pierwsza w gminie, decyduje się na dziennik elektroniczny, dzięki któremu rodzice mają bieżący dostęp do ocen swoich dzieci, jak również bieżącą informację nt. zachowania swoich dzieci w szkole.
- Rok 2013 - nauczyciele, poza sekretariatem w szkole, mają dostęp do komputerów z Internetem w dodatkowych miejscach: w pokoju nauczycielskim i w bibliotece.
- Rok 2014 (maj) remont jednej z głównych zewnętrznych ścian szkoły ufundowany przez firmę ART-BUD Artura Kowalczuka, na której umieszczono logo naszej szkoły, wykonane nieodpłatnie przez Katarzynę Wolińską - absolwentkę ASP w Gdańsku.
- Rok 2014 (sierpień) dostosowanie jednej z toalet uczniowskich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w szkole był tylko jeden uczeń na wózku inwalidzkim, by dyrektor Jałowy rozpoczęła skuteczne starania o taką toaletę. Toaleta dla niepełnosprawnych dołączyła do innego oprzyrządowania szkoły przyjaznej dla osób niepełnosprawnych, czyli do specjalistycznej rampy podjazdowej dla niepełnosprawnych oraz wielkich przestronnych, bez progów, korytarzy szkolnych.
- Rok 2014 - 16.10.2014 r. uroczyste nadanie Szkole Podstawowej w Ciecierzycach imienia Jana Pawła II przez władze Gminy Deszczno oraz wręczenie szkole sztandaru na ręce dyrektora szkoły Ewy Jałowy przez Radę Rodziców. Sztandar ufundowany został głownie przez lokalną społeczność, która także uczestniczyła w poszukiwaniu osoby na patrona szkoły i wg której: szkoła wraca do dawnego blasku będącego dziełem zmarłej na posterunku pracy dyrektorki - pani Marii Ryńskiej. Szkoła od tego dnia ma patrona, sztandar własne logo, motto i ceremoniał.
- Rok 2014 szkoła pozyskuje 2 pierwsze tablice interaktywne, dzięki czemu uczniowie wiejskiej szkoły w Ciecierzycach uczą się za pomocą środków dydaktycznych na miarę XXI wieku, dołączając do sposobów nauczania w szkołach wielkomiejskich.
- Rok 2015 - szkoła pozyskuje 2 projektory multimedialne, jeden z nich stanowi stałe wyposażenie holu, na którym odbywają się główne uroczystości szkolne.
- Rok 2015 - szkoła pozyskuje kolejne 2 kolejne tablice interaktywne, a tym samym połowa gabinetów lekcyjnych jest wyposażona w profesjonalne narzędzia wspierające w nauczycieli w ich pracy.
- Rok 2015 - dzięki projektowi Gminy Deszczno pn. ,,Nowoczesne przedszkolaki” na terenie szkoły pojawia się nowy plac zabaw ze wszystkimi wymaganymi atestami i urządzeniami pozwalającymi zarówno najmłodszym użytkownikom szkoły, jak i dzieciom z jej sąsiedztwa korzystać ze sprzętu adekwatnego do potrzeb rozwojowych dzieci w wieku przedszkolnym.
- Rok 2016 - z inicjatywy nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Agnieszki Binek, przy ogromnym wsparciu jej męża i rodziców uczniów klasy I b w szkole powstaje przepiękny ogród, z setkami nasadzeń, ścieżkami, dróżkami i ławeczkami oraz pomysłem na scenę letnią, na której będą odbywały się okolicznościowe imprezy i występy, zwłaszcza coroczne święto szkoły z okazji urodzin jej patrona.
- Lata 2014-2016 - uczniowie Szkoły Podstawowej w Ciecierzycach zaczynają przystępować do najbardziej prestiżowych konkursów przedmiotowych organizowanych przez poszczególnych kuratorów oświaty na ternie swoich województw.
- Rok szkolny 2015/2016 - uczeń SP Ciecierzycach Natan Kaczorowski zostaje pierwszym w historii szkoły finalistą (z historii i społeczeństwa) konkursu organizowanego przez Lubuskiego Kuratora Oświaty.
- Rok szkolny 2016/2017 - szkoła szczyci się już nie tylko finalistami, ale laureatami konkursów przedmiotowych. Do Natana Kaczorowskiego dołączyła Natalia Ponomarenkow, która uzyskała tytuł laureata z... matematyki. Natan Kaczorowski natomiast zostaje zostaje podwójnym laureatem (z j. polskiego i historii) konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty.
- 1 września 2017 - reforma oświaty. Szkoła Podstawowa w Ciecierzycach, jak wszystkie inne w Polsce, staje się szkołą ośmioletnią. Uczniowie dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej stali się uczniami 8-letniej szkoły podstawowej. Uczniowie kończący klasę VI w roku 2017 podlegali promocji do klasy VII szkoły podstawowej. Rozpoczęło się tym samym wygaszanie gimnazjów.
- Rok 2017 - szkoła posiada dostęp do szybkiego Internetu, z pozycji każdej klasy nauczyciel może skorzystać z Internetu.
- Rok 2017 - pracownia internetowa szkoły poszerzyła swoje zasoby o 4 nowe stanowiska komputerowe (z 10 stanowiskowej stała się 14 stanowiskową).
- Rok 2017 - szkoła korzystając z projektu ogłoszonego przez MEN aplikuje wniosek i pozyskuje kolejne 2 tablice interaktywne oraz sprzęt do nagłaśniania imprez w terenie. I tym sposobem tablice interaktywne są niemal we wszystkich klasach lekcyjnych. W jednej z klas jest tylko nowoczesny projektor i rzutnik.
- Rok 2017 - dzięki władzom Gminy Deszczno, reprezentowanym przez Pawła Tymszana - Wójta Gminy Deszczno, dochodzi do termomodernizacji szkoły. Szkoła zostaje nie tylko ocieplona. Jej tzw. stara część zmienia całkowicie swój wystrój. Dochodzi do wymiany stolarki podłogowej, drzwiowej, okiennej. Na korytarzu, na którym dotąd nie było toalet pojawiają się 3 toalety, w tym jedna dla niepełnosprawnych. W szkole powstaje przepiękny dziedziniec z altankami, który ma służyć w okresie wiosenno-letnim do realizacji ,,zielonych lekcji”, a przez cały rok, przy sprzyjającej pogodzie, jako miejsce na spędzanie przerw międzylekcyjnych. Na rozległym terenie należącym do szkoły powstaje parking i plac manewrowy do wjeżdżania autobusu szkolnego przywożącego i odwożącego dzieci do i ze szkoły.
- Rok 2018 - uczennica Natalia Ponomarenkow zostaje laureatem konkursu informatycznego pod nazwą ,,Programować każdy może"
- Rok 2018 - nauczycielki Agnieszka Sobolewska i Ewa Mrowicka otrzymują medale KEN za efektywną pracę wyychowawczo-dydaktyczną i uzyskiwane w niej osiągnięcia.
- Rok 2018 - dyrektor Ewa Jałowy, na wniosek organu prowadzącego, tj. wójta Gminy Deszczno, otrzymuje Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Jest to pierwsza Nagroda Ministra Edukacji przyznana dyrektorowi szkoły z terenu gminy Deszczno.
- Rok 2019 - szkoła, po dwuletniej przerwie oceniania zewnętrznego z powodu zmiany struktury na ośmioletnią, przystępuje po raz pierwszy do egzaminu ósmoklasisty. Egzamin zdaje z sukcesem.
- Rok 2019 - dyrektor Ewa Jałowy, po 6 latach zarządzania szkołą, nie przystępuje do konkursu na stanowisko dyrektora szkoły i z dniem 1 września 2019 r. przestaje pełnić funkcję dyrektora.
- Rok 2019 - 1 września 2019 r. nowym dyrektorem szkoły zostaje Anna Łapińska, mgr filologii germańskiej, wcześniej przez 7 lat dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Górkach Noteckich (gmina Zwierzyn).
- Rok 2021 - 1 września 2021 r. ze względu na funkcjonowanie 12 oddziałów (9 szkolnych i 3 przedszkolnych) w szkole powołany zostaje wicedyrektor. Pełniącą obowiązki wicedyrektora zostaje nauczycielka matematyki - Aleksandra Kaszyńska.
- Rok 2021 -
- Rok 2022 - 1 września 2022 r. - dyrektorem szkoły zostaje Wioletta Stańczak, a wicedyrektorem Anna Luftman.