Dzieje Szkoły Podstawowej w Ciecierzycach we wspomnieniach nauczycielki Wacławy Morawiec
We wrześniu 1945 r. rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa w Ciecierzycach, utworzona w budynku szkoły poniemieckiej, zlokalizowanym przy drodze Gorzów Wlkp. - Borek, naprzeciw obecnej szkoły. Do szkoły uczęszczali uczniowie w zróżnicowanym wieku poczynając od siedmiolatków poprzez wcześniejsze roczniki, którym lata wojenne uniemożliwiły wcześniejszą edukację. Była to szkoła jednoklasowa, prowadząca naukę w systemie klas łączonych w zakresie klas I-IV. Nauczycielem prowadzącym szkołę była nauczycielka Eleonora Koryciak-Duda. Uczniowie mogący pobierać naukę w klasach wyższych uczęszczali do szkół w Deszcznie lub Siedlicach (obecnie ul. Strażacka).
W roku szkolnym 1947/48 z powodu zwiększającej się liczby uczniów utworzono drugi oddział szkolny, wynajmując pomieszczenie na klasę od pana B. Radoma w budynku oddalonym od pierwszego o około 0,5 km. Uczęszczały do niego uczniowie klas III- IV, których nauczycielem został J. Szpakowski.
W roku szkolnym 1949/1950 oddano do użytku szkolnego wyremontowany budynek przy drodze Gorzów Wlkp.-Borek, oddalony od pierwszego o około 100 m, w którym utworzono 2 sale lekcyjne i mieszkanie służbowe, a po oddaniu przez panią Dudę w pierwszym budynku szkolnym jednego z pomieszczeń na klasę uzyskano łącznie 4 sale lekcyjne, co umożliwiło przeniesienie klas III-IV z wynajmowanych pomieszczeń, ale także otwarcie klas V i VI, do których mogli uczęszczać uczniowie po zakończeniu nauki w szkołach jednoklasowych z Borka i Osiedla Poznańskiego.
Uczniowie klasy VII z tych miejscowości musieli jeździć do szkół w Deszcznie i Siedlicach. Do szkoły w tym czasie przybyła Janina Zalewska, pełniąca obowiązki kierownika szkoły i nauczyciel Dąbrowski.
W roku szkolnym 1954/55 utworzono w Ciecierzycach kl. VII i przybyli nowi nauczyciele: Maria Radziszewska-Dutczyn i Marian Szober – absolwenci Liceum Pedagogicznego w Sulechowie, na miejsce odchodzących pedagogów Szpakowskiego i Dąbrowskiego.
W roku szkolnym 1957/58 odeszła na rentę pełniąca obowiązki kierownika pani Zalewska, a nowym kierownikiem szkoły został Bernard Piński. Na miejsce Eleonory Dudy została zatrudniona Maria Felaga, która odeszła w sierpniu 1958 r., a na jej miejsce przybył Franciszek Kowalewski absolwent Liceum Pedagogicznego w Ośnie Lubuskim.
W roku szkolnym 1960/61 na miejsce odchodzących Marii Lutczyn i Franciszka Kowalewskiego przybyła Kornelia Wala absolwentka Liceum Pedagogicznego w Łowiczu i Maria Nowak, która odeszła w sierpniu 1961 r. Na jej miejsce została zatrudniona Wacława Dratwa Morawiec absolwentka Liceum Pedagogicznego w Łowiczu, która rozpoczęła pracę 1 września 1961 r.
Od 1 września 1962 r. grono pedagogiczne powiększyło się o osobę Ryszarda Husaczuka. W roku szkolnym 1963/94 nastąpiła zmiana kadrowa, gdyż ze względów rodzinnych odeszła polonistka Kornelia Wala, a jej obowiązki od 1 września 1963 r. przejęła Stanisława Konarska-Łozińska.
W dniu 15 września 1963 r. o godz. 15.00 nastąpiło długo oczekiwane przez społeczeństwo Ciecierzyc, Borka i Osiedla Poznańskiego wydarzenie - oddanie do użytku nowego budynku szkolnego w Ciecierzycach. W uroczystości udział wzięli nauczyciele, uczniowie i rodzice, przybyli również przedstawiciele władz: inspektor Krzysztofowicz i wizytator Kantecki z Powiatowego Inspektoratu Oświaty w Gorzowie Wlkp., Kazimierz Wakalski przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Gorzowie Wlkp., Roman Bukartyk działacz partyjny i przewodniczący Gminnej Rady Narodowej w Deszcznie i sekretarz gminy Czesław Hurka. W przemówieniu do zgromadzonych Kazimierz Wasalski podkreślił dążenie państwa polskiego do stworzenia jak najlepszych warunków do nauki oraz podziękował lokalnej społeczności za znaczący i ofiarny udział w realizacji hasła „Tysiąc szkół na tysiąclecie”, czego wynikiem było oddanie uczniom nowoczesnego obiektu szkolnego.
Przecięcia wstęgi dokonali inspektor Krzysztofowicz, Kazimierz Wakalski i kierownik Szkoły Podstawowej w Ciecierzycach Bernard Piński. Po wejściu do budynku szerokimi kilkustopniowymi schodami i tarasowatym podestem, poprzez szerokie drzwi wejściowe i wiatrołap; oczom wchodzących ukazał się obszerny holl jasno oświetlony szerokimi na całą ścianę od podłogi do sufitu oknami z którego prowadziły wejścia do; pracowni fizyczno-chemicznej wraz z zapleczem technicznym, do pokoju nauczycielskiego, do długiego korytarza z którego prowadziły wejścia do pięciu sal lekcyjnych wyposażonych w nowy sprzęt. Przy każdej klasie na korytarzu w płytkich wnękach znajdowały się wieszaki i ławeczki spełniające rolę szatni. Na końcu korytarza znajdowała się szkolna biblioteka. Na początku korytarza z lewej strony znajdowała się również pracownia do zajęć praktyczno-technicznych dla dziewcząt, wyposażona w kuchnię i maszyny do szycia. Pracownia do zajęć praktyczno – technicznych dla chłopców znajdowała się w starym budynku szkolnym, położonym naprzeciw nowej szkoły. Pełniła ona także rolę sali telewizyjnej do oglądania programów oświatowych.
Nowa szkoła posiadała instalację centralnego ogrzewania; nie była wyposażona w instalację wodno - kanalizacyjną, lecz w pompę głębinową. Tylne wyjście z budynku szkoły (od strony zachodniej) prowadziło zadaszonym pasażem do osobnego budynku z sanitariatem dla dzieci i nauczycieli.
Oddana szkoła wzbudziła uznanie i zachwyt wśród uczniów i rodziców, gdyż stwarzała o wiele korzystniejsze warunki od dotychczasowych. Uroczystość otwarcia szkoły została zakończona przyjęciem dla oficjalnych gości oraz zabawą taneczną urządzoną przez Komitet Rodzicielski.
W roku szkolnym 1964/65 do szkoły przyjęto nową nauczycielkę nauczania początkowego Halinę Wlaźlak-Berczyńską absolwentkę Liceum Pedagogicznego w Gorzowie Wlkp., odeszła po roku pracy do Szkoły Podstawowej w Trzebiszewie. Od 1 marca 1965 r. odszedł do pracy w MO Ryszard Husarczuk, rezygnując z pracy nauczyciela.
Z dniem 1 września 1965 r. przybyła nauczycielka nauczania początkowego Krystyna Józefów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Gorzowie Wlkp.
Od 1 września 1966 roku Zarządzeniem Ministra Oświaty przedłużono naukę w szkołach podstawowych o jeden rok, tworząc klasę ósmą. W czerwcu 1966 r. pożegnali szkołę uczniowie urodzeni do sierpnia 1952 r. jako ostatnia klasa VII, urodzeni po 1 września 1952 r. pozostali w szkole jako pierwsza klasa ósma; w czerwcu 1967 r. opuścili oni szkołę jako absolwenci.
1 września 1966 r. przybyła do Ciecierzyc nauczycielka języka rosyjskiego i nauczania początkowego Emilia Hładka ze szkoły we Włostowie. Od 1 września 1967 r. rozpoczęła pracę w Ciecierzycach Ewa Bobrowicz nauczycielka biologii, przybyła ze szkoły w Rudnicy.
W czerwcu 1969 r. odeszła ze szkoły ze względów zawodowych polonistka Stanisława Konarska-Łozińska, a jej obowiązki przejęła Z. Głogowska. W nowym roku szkolnym 1970 rozpoczęły pracę Zofia Bejnerowicz-Blaszka nauczyciel biologii i Urszula Halkowicz- Łaszczewska nauczyciel nauczania początkowego.
W czerwcu 1971 r. ze względów rodzinnych odeszła ze szkoły Z. Głogowska a od września przybyła na jej miejsce Krystyna Jaśkiewicz.
W roku szkolnym 1973/74 Szkoła Podstawowa w Ciecierzycach weszła w skład Zbiorczej Szkoły Gminnej w Deszcznie. W szkole w Ciecierzycach obniżono stopień organizacyjny do klas I-IV, a uczniowie klas V-VII zostali przeniesieni do szkoły podstawowej nr. 4 w Gorzowie Wlkp. W czerwcu 1974 Szkołę Podstawową w Ciecierzycach pożegnali absolwenci ostatniej klasy VIII.
W roku szkolnym 1974/75 w Szkole Podstawowej w Ciecierzycach naukępobieraliuczniowie klas I-IV pod kierunkiem Krystyny Józefów (dyrektora placówki) i nauczycielki Wacławy Morawiec.
W 1975 r. w budynku szkolnym utworzono jednodziałowe przedszkole dla dzieci 5 i 6 letnich, które prowadziła Wacława Morawiec. Klasy I-IV w systemie klas łączonych były nauczane przez Krystynę Józefów. Od 1.IX.1976 prowadzenie placówki przejęła Helena Płatkiewicz jako dyrektor i nauczyciel klas łączonych. Od 1.IX.1978 klasy I-IV z Borka wraz z nauczycielem Marianem Ziembą zostali przeniesieni do szkoły w Ciecierzycach. Od 1.IX. 1979 Marian Ziemba przeszedł do pracy do szkoły nr 4 w Gorzowie, a do naszej placówki przeszła z Deszczna Irena Kubiak.
1.IX.1982 pracę rozpoczęła nauczycielka nauczania początkowego i działacz ZHP z Deszczna Maria Ryńska.
W 1983 r. stanowisko dyrektora objął Lubomir Szurygajło. W roku tym podwyższono stopień organizacyjny szkoły do klasy I-V. Od 1.IX.1984 pracę rozpoczęła Jadwiga Katerla-nauczyciel nauczania początkowego. W czerwcu 1985 po 30 latach pracy przeszła na emeryturę Irena Kubiak. W tym samym roku jako nauczyciel nauczania początkowego rozpoczęła pracę Ewa Sochacka. 31.VIII. 1990 r. dyrektor Lubomir Szurygajło odszedł na emeryturę a nowym dyrektorem została Maria Ryńska.
W roku szkolnym 1990/91 rada pedagogiczna szkoły zadecydowała o zastąpieniu w szkole języka rosyjskiego językiem angielskim. W 1990 r. przybyła do szkoły Justyna Błaszczyk, która została nauczycielem tego przedmiotu.
W sierpniu 1991 r. nauczycielka Wacława Morawiec przeszła na emeryturę.